Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 22.09.2019

Aktualności

SCIENCE CAFE DLA DOROSŁYCH: Dym czy mgła? Smog zdemaskowany

SCIENCE CAFE dla dorosłych: Dym czy mgła? Smog zdemaskowany

Smog jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia, pomimo tego nadal wiemy o nim zbyt mało. Otaczające nas powietrze staje się dla ludzkości głównym przeciwnikiem w walce o zdrowie. Jeśli chcemy pokonać tak trudnego rywala, musimy go najpierw poznać, rozpracować i ujawnić wszystkie jego tajemnice, a potem uderzyć we właściwy punkt. Dlatego wspólnie zdemaskujmy smog!

Niedziela, 20 października, godz. 16:00-19:00

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.

Dym i mgła mogą być sprzymierzeńcami na polu bitwy, gdy próbujemy zakraść się i zaskoczyć rywala. Co jednak w sytuacji, kiedy to właśnie ciężkie powietrze staje się naszym głównym przeciwnikiem? Wtedy potrzebujemy czasu i konsekwentnych działań. O tym w jaki sposób skutecznie walczyć ze smogiem, podczas spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych w Centrum Nauki EXPERYMENT opowie Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i aktywista Warszawy Bez Smogu. Usłyszycie jak we własnych domach i miejscach pracy wygrywać na co dzień ze smogiem, a także dowiecie się jak wasze zachowania sprawią, że powietrze w miastach stanie się czystsze. Na spotkaniu obecne będą również przedstawicielki Referatu ds. Energetyki, które opowiedzą o praktycznych sposobach walki ze smogiem. Otrzymacie praktyczną wiedzę na temat dotacji i gdyńskich programów dotyczących wymiany pieców oraz ochrony środowiska.

Zdemaskujemy smog, wyjaśniając:

  • dlaczego mówimy o nim dopiero od kilku lat;
  • dlaczego powietrze w Polsce jest bardziej zanieczyszczone niż w większości krajów UE;
  • czy czeka nas smogowa emigracja;
  • jakie mogą być efekty smogu – astma, udar czy może zawał.

Spotkanie będzie połączone z warsztatami, podczas których, dzięki doświadczeniom, dowiecie się:

  • czym jest inwersja temperatury;
  • jak małe są w rzeczywistości pyły zawieszone (PM2,5 i PM10);
  • czym różni się smog londyński od smogu typu Los Angeles;
  • na czym polega efekt Tyndalla.

Musimy wspólnie przygotować się do skutecznej walki ze smogiem! Bądźcie z nami 20 października od godziny 16!

Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i aktywista Warszawy Bez Smogu. Pracował jako redaktor działu „Eko” w portalu wyborcza.pl, redaktor prowadzący w portalu ChronmyKlimat.pl oraz rzecznik w Koalicji Klimatycznej. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej i Tygodniku Powszechnym.