Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 12.05.2019

Aktualności

SCIENCE CAFE dla dorosłych – ciemność dnia, światłość nocy

SCIENCE CAFE dla dorosłych – ciemność dnia, światłość nocy 

 

Niedziela, 9 czerwca 16:00 - 19:00

 

W czasie czerwcowego SCIENCE CAFE spotkamy się z Karolem Wójcickim, twórcą jednej z największych popularnonaukowych stron na Facebooku „Z głową w gwiazdach”. Zastanowimy się, czy w środku dnia może nastąpić noc? Posłuchamy również opowieści o fascynujących zjawiskach astronomicznych: całkowitym zaćmieniu Słońca i zorzach polarnych. Karol zaraził już pasją do kosmosu ponad 64 tysiące osób, dołączcie do nich i spójrzcie w rozgwieżdżone niebo z naukowej perspektywy.


Nieodłączną częścią SCIENCE CAFE są warsztaty prowadzone przez edukatorów EXPERYMENTU. Tym razem, pod hasłem Astrowarsztaty.  Od wieków ludzie zajmowali się obserwacją nieba. Najbardziej tajemnicze okazywały się zjawiska, takie jak zaćmienie Słońca oraz zaćmienie Księżyca. Budziły niepokój, ale zarazem fascynowały. Podczas SCIENCE CAFE poznacie tajemnice ciał niebieskich, a także:

  • Sprawdzicie, czym różnią się współczesne metody obserwacji nieba od tych używanych dawniej;
  • Przy użyciu spektrometru dowiecie się, z czego zbudowane są gwiazdy?
  • Nauczycie się malować światłem
  • Poznacie  dawne metody fotografii i tajemnice astrofotografii.

Bilety w cenie 15 10  dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl.

 

Karol Wójcicki

Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny, twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu zjawisk astronomicznych, takich jak zorze polarne czy całkowite zaćmienie Słońca. Regularnie rozdarty pomiędzy mroźną Arktyką, a polskimi Bieszczadami. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował m.in. jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób). Jest częstym gościem programów telewizyjnych i radiowych. Współpracował z Gazetą Wyborczą, a także  prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. W latach 2008-2016 był związany z Centrum Nauki Kopernik. Jest laureatem nagrody Popularyzator Nauki 2015, przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Islandii, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej.

Foto: materiały własne Karol Wójcicki