Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 20.11.2018

Aktualności

Science cafe - Czy istnieje zbrodnia doskonała?

Czy istnieje zbrodnia doskonała? Współczesne metody genetycznej identyfikacji sprawców
PROWADZENIE: prof. Ryszard Pawłowski z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej, Gdański Uniwersytet Medyczny

 

Niedziela, 9 grudnia, Godzina: 16.00-19.00

Podczas grudniowego spotkania profesor Pawłowski przedstawi, jak wygląda cały cykl badań dotyczący identyfikacji sprawców począwszy od ujawniania śladów biologicznych jak np. śladów krwi, śliny, nasienia po profilowanie DNA z użyciem nowoczesnych metod biologii molekularnej.

Współczesna genetyka sądowa ma znaczący i ciągle rosnący udział w procesie identyfikacji sprawców przestępstw. Dotyczy to oczywiście wszystkich tych spraw, w których sprawca/sprawcy pozostawiają po sobie ślady w postaci DNA.  Profesor zaprezentuje możliwości identyfikacji sprawców zarówno na podstawie DNA dziedziczonego od obojga rodziców (DNA jądrowy), jak i dziedziczonego tylko w linii matczynej (DNA mitochondrialny) czy ojcowskiej (DNA z chromosomu Y). Zastosowanie tych metod zostanie zilustrowane konkretnymi przypadkami spraw badanych w laboratorium GUM-edu jak np. sprawa wielokrotnego gwałciciela i zabójcy ze Świnoujścia Tomasza Włodarka.

Z pewnością ciekawostką okażą się prezentowane najnowsze osiągnięcia genetyki sądowej, takie jak np. określanie wieku i wyglądu osobnika na podstawie śladów DNA pozostawionych na miejscu przestępstwa oraz zagrożenia związane z potencjalnymi błędami i ich konsekwencjami prawnymi.

Uczestnicy spotkania będa mieli okazję wziąć udział w warsztach, podczas których edukatorzy odpowiedzą na pytania:

  • Czym jest DNA i co można z niego odczytać?
  • Czym są markery DNA – co potrzeba do jednoznacznej identyfikacji człowieka?
  • Czy można stworzyć portret pamięciowy z DNA?
  • Na czym polega izolacja DNA?
  • Czy łatwo jest usunąć ślady biologiczne, np. krew, z ubrań i przedmiotów?

 

prof. Ryszard Pawłowski - od 1979 roku pracuje w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 1983 r. obronił pracę doktorską wyróżnioną Nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, dotyczącą mechanizmów przemian ludzkich lipoproteid HDL.  W 1990 roku uzyskał prestiżowe stypendium im. Alexandra von Humboldta, na którym przebywał w Instytucie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Westfalskiego w Munster. W styczniu 2003 r. Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora, a we wrześniu 2017 roku uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Profesor Pawłowski jestem autorem i współautorem 218 publikacji głównie z zakresu genetyki sądowej, jak również z zakresu różnych aspektów genetyki nowotworów człowieka. Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród polskich i zagranicznych. Ekspert Ministerstwa Zdrowia do opracowania programu specjalizacji w dziedzinie „Laboratoryjna Diagnostyka Sądowa”.

Zapraszamy!

Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum.