Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 26.10.2018

Porozumienie centrów nauki

SPiN Day 2018

10 listopada 2018 zapraszamy do obchodów SPiN Day w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki (International Science Center and Science Museum Day - ISCSMD). 
 
 
Podczas SPiN Day w EXPERYMENCIE nawiążemy do tematyki niepodległościowej, przybliżając gościom historię naszego regionu z przełomu XIX i XX w. Przedstawimy sylwetki wielu ważnych polskich naukowców, takich jak Maria Skłodowska-Curie, Jan Czochralski, Ignacy Mościcki, Ludwik Hirszfeld, Kazimierz Funk, czy Władysław Szafer. 
Dla uczestników SPiN Day przygotujemy następujące aktywności:
• otwarte warsztaty, podzielone na dwie grupy tematyczne: biologia i chemia oraz matematyka i fizyka, które odbędą się w salkach warsztatowych i przestrzeniach wystawy centrum w godz. od 12:00-17:00   
• wykład prezentujący dorobek naukowy noblistki Marii Skłodowskiej-Curie na tle polskiej historii przełomu XIX i XX w. (dwie odsłony wykładu w godz. 13:00-13:45 oraz 15:00-15:45)
Podczas warsztatów goście poznają dokonania naukowe polskich uczonych poprzez samodzielnie wykonywanie doświadczeń, przygotowanych przez edukatorów centrum: zmierzą poziom promieniowania różnych przedmiotów, poznają zasady działania hologramu, wykonają pomiary kalorymetryczne, zbadają właściwości kryształów krzemu, dowiedzą się, jak złamano szyfr Enigmy i wiele innych. Udział w aktywnościach pozwoli także dowiedzieć się, jak zmieniła się praca naukowców przez ostatnie sto lat.