Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 31.10.2016

Porozumienie centrów nauki

SPiN Day 2016

Co łączy Centrum Nauki EXPERYMENT, ONZ i zachmurzenie? Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który po raz pierwszy będziemy obchodzić 10 listopada. 

W Polsce do wspólnego świętowania zaprasza 29 instytucji zrzeszonych w SPiN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka).

Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln osób. Działalność centrów to jednak nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy. To zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów. Oczywiście, poszczególne instytucje często różnią się od siebie. Mają inny program, odbiorców, charakter działań.

UNESCO dostrzegło rosnącą rolę centrów nauki oraz związek ich działalności z celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Powołanie Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki świadczy o tym, że środowisko to jest doceniane w skali światowej.

Polskie centra nauki, choć istnieją o wiele krócej, bardzo szybko się rozwijają i świadomie wpisują w światowy nurt.

W 2013 r. powstało Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN, w którego skład dziś wchodzi 36 instytucji. Dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, biorą udział w debacie publicznej. Promują naukę i wzbogacają środowisko edukacji. W naszym kraju powstało nieoczekiwanie dużo instytucji, zaangażowanych w działania budujące relacje między nauką i społeczeństwem. Już w zeszłym roku zorganizowały ogólnopolski SPiN Day, który teraz odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki.

Na światowej mapie miejsc aktywnie biorących udział w obchodach, polska reprezentacja przedstawia się imponująco. To ogromne zaangażowanie zwróciło uwagę międzynarodową i wywołało bardzo pozytywne reakcje.

W 34 miejscach przygotowywane są specjalne atrakcje, nawiązujące tematycznie do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Odbywać się będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy. 

Spójrzcie na naszą mapę wydarzeń SPiN Day:

Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur - Wyzwanie chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku. Mogli w nim wziąć udział wszyscy chętni, zaopatrując się w specjalną aplikację na smartfony Globe Observer. Zebrane dane umożliwiły stworzenie globalnej mapy zachmurzenia. Takie przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby osób, żyjących w bardzo różnych geograficznie miejscach. Te przykłady pokazują, że niektóre ważne cele mogą być realizowane tylko w wyniku współpracy wielu podmiotów, a działania lokalne mogą mieć globalne znaczenie.

W Gdyni Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki można świętować w Centrum Nauki EXPERYMENT.
Na naszych gości czeka szereg pokazów edukatorskich, prowadzonych z pomysłem i prostotą. Na przykładzie koła żyroskopowego będzie można poznać zasadę zachowania momentu pędu, a dzięki pokazom „wstających” bączków dowiedzieć się, jak sprytnie zminimalizować tarcie. Edukatorzy wyjaśnią zjawisko ruchu precesyjnego na przykładzie bączka wprawianego w ruch obrotowy, wskażą co wpływa na prędkość ruchu przedmiotu poruszającego się na równi pochyłej oraz zaprezentują jak łatwo zbudować maszyny proste.

Dla małych i dużych majsterkowiczów zostanie przygotowana specjalna strefa konstruktorska „Zrób to sam”, gdzie każdy bez względu na wiek będzie mógł stworzyć urządzenia prezentujące podstawowe prawa fizyki.

Nawiązując do projektu Wezwanie Chmur, goście wszystkich instytucji biorących udział w Spin Day- dla społeczeństwa i nauki będą mogli sfotografować się z „chmurkami” promującymi ideę edukacji pozaformalnej. 

Wszystkie atrakcje w godzinach od 11.00 do 18.00 w ramach biletu wstępu na wystawę.

Patronat nad Międzynarodowym Dniem Centrów Nauki i Muzeów objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk.

Patroni medialni: