Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 15.05.2017

*** Projekt HYPATIA

SCENARIUSZE HYPATII JUŻ DOSTĘPNE!

SCENARIUSZE HYPATII JUŻ DOSTĘPNE!

Od kilku miesięcy Centrum Nauki EXPERYMENT wspólnie z dyrektorami szkół oraz nauczycielami oraz członkami naszej sieci współpracy (tzw. HUB) prowadziło intensywne konsultacje w ramach projektu Hypatia. W efekcie, wybraliśmy 7 scenariuszy od dziś dostępnych dla wszystkich na naszej stronie internetowej!

Hypatia jest projektem międzynarodowym, którego głównym celem jest zwiększanie zainteresowania młodzieży, zwłaszcza dziewcząt, naukami ścisłymi, technologią i inżynierią, czyli tzw. obszarem STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). EXPERYMENT aktywnie włączył się w projekt jako partner wspierający, organizując spotkania HUBU, spotkania z dyrektorami szkół, nauczycielami oraz uczniami, w trakcie których wspólnie omawialiśmy scenariusze, aby następnie wybrać te, które najbardziej odpowiadają na potrzeby i zainteresowania polskiej młodzieży.

Do kogo skierowane są scenariusze? Głównie do nauczycieli, pracowników instytucji kształcenia ustawicznego, naukowców oraz przedstawicieli branży przemysłowej. Ich zadaniem jest pomóc pedagogom i innym osobom pracującym z młodzieżą zachęcić młodych ludzi do wyboru kierunków ścisłych na studiach, ale też uwrażliwić na kwestie związane z równością płci zarówno w nauce, jak i w miejscu pracy.

Najważniejsze informacje o pakiecie scenariuszy :

1. Każdy scenariusz zawiera informacje o:
- grupie docelowej (wiek uczestników, liczebność grupy),
- rodzaju zajęć (wykład, warsztaty),
- celu ogólnym i szczegółowym zajęć,
- tym jak przygotować się do zajęć i jak je przeprowadzić.
- pakietu porad dla prowadzącego.  

2. Scenariusze są przeznaczone dla uczniów w wieku od 13 do 18 lat. Mogą być wykorzystane zarówno na zajęciach dla grup szkolnych jak i dla rodzin z dziećmi.

3. Zajęcia, w zależności od tematyki, trwają od 20 minut do 2 godzin, ale mogą być również dopasowane do 45-minutowej godziny lekcyjnej.

4. Zajęcia z wykorzystaniem scenariuszy Hypatii mają formę dyskusji, warsztatów lub spotkania ze specjalistą (w zależności od wybranego scenariusza).

- Scenariusze przeznaczone dla szkół  to gotowe propozycje zajęć, które oczywiście nauczyciele mogą rozwijać i rozszerzać w zależności od potrzeb i zainteresowań młodzieży. Mogą z nich korzystać zarówno nauczyciele przedmiotów ścisłych jak i humanistycznych, lekcje mogą być prowadzone w ramach konkretnych przedmiotów lub na lekcjach wychowawczych albo podczas wydarzeń szkolnych. Wszystko zależy od  pomysłowości samych nauczycieli i uczniów – mówi Elżbieta Stefaniak, koordynator projektu Hypatia z ramienia EXPERYMENTU.

Zachęcamy do pobrania scenariuszy i wykorzystania ich w swojej pracy z młodzieżą!

ABY POBRAĆ PLIK KLIKNIJ NA WYBRANY SCENARIUSZ:

DLA SZKÓŁ:

1. KOBIETY W STEM – KOOPERACYJNA GRA KARCIANA 
2. STEM W REKLAMIE – ZNAJDŹ STEREOTYPY
3. AMBASADORKI I AMBASADORZY NAUKI, CZYLI KTO STOI ZA ODKRYCIAMI WYNALAZKAMI

DLA CENTRÓW NAUKI:

4. WEJDŹ W REAKCJĘ – POZNAJ PRACĘ NAUKOWCA
5. ELEKTRONIKA DO NOSZENIA

DLA BRANŻY PRZEMYSŁOWEJ

6. AMBASADORKI I AMBASADORZY NAUKI, CZYLI KTO STOI ZA ODKRYCIAMI I WYNALAZKAMI
7. SPEED DATING – SPOTKANIA UCZNIÓW Z NAUKOWCAMI I INŻYNIERAMI

Partnerem projektu jest firma Siemens, która na swoje potrzeby będzie wdrażała scenariusze adresowane do branży przemysłowej. 

Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem zajęć pokazowych (w szkole lub w CNE) zachęcamy do zapisywania się do koordynatora projektu Elżbiety Stefaniak, e.stefaniak[at]experyment.gdynia.pl, tel. 58 698 22 78.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć TUTAJ

Pełna lista modułów, spośród których dokonano wyboru jest dostępna TUTAJ