Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

W dniu 18 listopada 2017 r. odbyły się dwa wykłady w ramach pilotażowego programu Akademia EXPERYMENTU "13"+".

Spotkanie dla młodzieży w wieku 13-15 lat poprowadzi dr Wojciech Glac z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

Podczas wykładu prelegent opowiedział o mózgu - organie nie do końca poznanym, który skrywa jeszcze wiele tajemnic. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się między innymi, dlaczego kiedy śpimy, mózg pracuje pełną parą, skąd biorą się sny i dlaczego czasem widzimy rzeczy innymi niż są w rzeczywistości? Dlaczego strach ma wielkie oczy, do czego w mózgu potrzebny jest wodociąg i co znajduje się na mózgowym wzgórzu? Wykładowca wyjaśnił także, dlaczego pukamy się w czoło, kiedy chcemy by ktoś ruszył "mózgownicą"?

Równolegle z wykładem dla młodzieży odbyło się spotkanie dla rodziców zarejestrowanych studentów.
Wykład pt. "Hakerzy umysłu. Mnemotechniki jako wytrychy do skutecznego uczenia się i lepszej koncentracji", poprowadziła psycholog i trener warsztatu oraz treningu psychologicznego Anna Uss.

W czasie wykładu prelegentka i uczestnicy spotkania podjęli próbę dokonania „włamu” do własnych umysłów i odpowiedzieli na pytanie, dlaczego tak chętnie korzystamy z outsourcingu mózgu, wykorzystując do tego urządzenia cyfrowe i na jakie skutki jesteśmy w związku z tym narażeni. Mając do dyspozycji doskonały „dysk twardy” w naszej głowie, wyrażamy zgodę na „noszenie go w kieszeni” - zamykając w telefonie, tablecie, komputerze i kolejnych aplikacjach. Uczestnicy wykładu zastanowili się wspólnie, jak świadomie korzystać z potencjału mózgu i po co?  Doświadczyli, co się dzieje, kiedy mózg się nudzi i jaką radość niesie pobudzanie go do pracy, poprzez odpowiedni trening. Zastanawiali się także, jak zachęcić dzieci do rozwoju intelektu. 

Zasady uczestnictwa w wykładach Akademii "13+":

  1. W wykładzie dla młodzieży mogą wziąć udział osoby w wieku 13 -15 lat.
  2. Warunkiem udziału rodziców w spotkaniu jest zakup biletu dla nastolatka. 
  3. Rodzice nie uczestniczą w spotkaniu przeznaczonym dla młodzieży.